Węgiel kamienny powszechnie stosowany jest do odgrzewania domów. Jeśli postawimy na węgiel naprawdę dobrej jakości, możemy być pewni, że jest bardzo wydajny i zapewni nam pożądane w zimie ciepło. Hitem ostatnich miesięcy jest importowany węgiel, który pochodzi na przykład z rosyjskich kopalni. Bez wątpienia zasługuje on na uwagę tych, którzy szukają węgla bardzo dobrej jakości. Zanim jednak skoncentrujemy się na węglu z Rosji, poznajmy bliżej węgiel jako taki.
Węgiel kamienny: co to takiego?
Węgiel kamienny to skała osadowa. W zdecydowanej większości wypadków wydobywany obecnie węgiel kamienny pochodzi z karbonu. Węgiel powstawał w warunkach beztlenowych z resztek roślin. Ulegały one powolnieniu zwęgleniu. Biorąc pod uwagę stopień uwęglenia, wyróżnia się węgiel brunatny, płomienny, ortokoksowy, gazowy, semikoksowy, atracyct oraz koks. Każdy z wymienionych rodzajów węgla ma swoje określone cechy charakterystyczne, które odróżniają go od pozostałych. Jest to jednak temat na oddzielny artykuł.
Węgiel kamienny i jego formy
W sprzedaży znajdziemy węgiel kamienny w różnych formach i to niezależnie od tego, czy wybieramy importowany węgiel czy węgiel krajowy. Zdecydowana większość właścicieli domów ogrzewanych piecami na węgiel wybiera węgiel w postaci kostek. Są to duże bryły, których przechowywanie wymaga jednak sporo miejsca. Do wyboru jest także orzecho-kostka, groszek oraz miał węglowy.
Wszystkich zainteresowanych tym tematem, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat węgla importowanego z Rosji odsyłamy do naszego poprzedniego tekstu.