Miejsce montowania czujników czadu – podstawowe zasady

Wykrywacz tlenku węgla to specjalistyczne urządzenie, którego głównym zadaniem jest wczesne ostrzeżenie przed czadem, nazywanym cichym zabójcą. To właśnie detektor czadu w wielu przypadkach ratuje życie i zdrowie. Dlaczego? Otóż czad jest bezbarwnym i bezwonnym gazem, którego wykrycie ludzkimi zmysłami nie jest możliwe. I dodatkowo potrafi zabić w ciągu zaledwie kilkunastu minut. A ponieważ nie kosztuje zbyt wiele (koszt zakupu czujki czadu to około kilkadziesiąt złotych), to wielu specjalistów (w tym strażaków) podkreśla, iż czujnik tlenku węgla powinien znaleźć się w każdym domu.

Na szczęście na rynku istnieje bardzo duży wybór takich urządzeń, więc nikt nie powinien mieć problemu z jego zakupem. Jednak oprócz samego zakupu równie ważne jest to, aby czujka tlenku węgla była zamontowana w odpowiednim miejscu, gdyż tylko wtedy spełni swoje zadania. Zatem gdzie montować takie urządzenie?

Podstawowa zasada – metr nad podłogą

Czujka czadu – aby była skuteczna – musi być zamontowana w odpowiednim miejscu i na odpowiedniej wysokości. W tym przypadku ważna jest odległość od podłogi – wykrywacz czadu powinien być umieszczony około 1 metra nad nią. Dodatkowo warto pamiętać też o tym, aby urządzenie tego typu było zamontowane w odległości nie większej niż 5 metrów od potencjalnego źródła tlenku węgla. Tak umiejscowiony czujnik czadu będzie najbardziej skuteczny.

W jakich miejscach montować czujnik czadu?

Niemal każdy producent czujników czadu zaleca ich zamontowanie w kilku szczególnie newralgicznych miejscach. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim pomieszczenia, w których znajdują się możliwe źródła czadu (na przykład kotłownie lub pomieszczenia z piecykami i butlami gazowymi bądź innymi źródłami ognia). Zamontowanie w takich miejscach czujki czadu zapewni bezpieczeństwo i umożliwi wczesne wykrycie potencjalnego niebezpieczeństwa.

Czujnik czadu to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu. Kosztuje niewiele, a może zadecydować o życiu lub śmierci. Szeroki wybór takich urządzeń posiada firma Ei Electronics, której asortyment dostępny jest na stronie internetowej.

Następny wpis

Plexi przygotowana na wymiar

niedz. sie 2 , 2020
Plexi jako, że jest z jednej strony materiałem trwałym, z drugiej charakteryzuje się stosunkowo niską ceną jest dość chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem dla wielu miejsc. Obecnie, gdy mówimy o społecznym dystansie to zainteresowanie plexi stało się jeszcze większe i okazuje się, że jest ona takim elementem, który w wielu miejscach jest […]
Plexi przygotowana na wymiar

Powiązane wpisy