Dlaczego warto założyć zielony dach?

Dachy zielone pokryte roślinnością to bardzo częsty widok w krajach Europy Zachodniej. W Polsce budynków, które mają dachy zielone jest jeszcze niewiele. Szkoda, gdyż dachy zielone mają mnóstwo zalet.

Na jakich budynkach można założyć zielony dach?

Ograniczeniem w zakładaniu zielonych dachów jest to, że dach na budynku musi być płaski. Kąt nachylenia to nie więcej jak 3 stopnie. O ile obsadzanie roślinnością dachów płaskich jest rozwiązaniem stosowanym w Europie Zachodniej od lat, to w przypadku budynków o dachach stromych podejmowane są tylko nieśmiałe próby. W przypadku zielonych dachów bardzo ważny jest nie tylko kąt nachylenia dachu, ale także dobór roślinności. Wybierając rośliny należy pamiętać o tym, że latem będą one wystawione na silne działanie promieni słonecznych, a zimą na niskie temperatury. W tak skrajnie trudnych warunkach nie wszystkie rośliny są w stanie przeżyć. Na zielony dach będzie się składać kilka warstw; dlatego też należy sprawdzić, jaka jest jego nośność.

Podstawowe rodzaje zielonych dachów

Dachy zielone podzielone zostały na dwa podstawowe rodzaje. Mówiąc o zielonych dachach możemy wyróżnić lekkie dachy ekstensywne oraz przystosowane do większych obciążeń dachy intensywne. Dach intensywny nadaje się do normalnego użytkowania przez ludzi. Tego typu dachy zakładane są więc głównie na dachach budynków znajdujących się w dużych miastach. Pełnią w nich rolę nowych, bardzo atrakcyjnych parków i ogrodów. Wadą zielonych dachów jest stosunkowo wysoki koszt założenia.

Następny wpis

Piękna twarz po zabiegach z kwasem hialuronowym

pt. mar 1 , 2019
Sprawdzone, nowoczesne  zabiegi medycyny estetycznej z kwasem hialuronowym wykonywane są dzisiaj nie tylko przez lekarzy. Może je wykonać gabinet kosmetyczny, który zatrudnia kosmetologa. Niektóre z zabiegów, które proponuje kosmetologia estetyczna wymagają nakłuwania. Do takich zabiegów, które ingerują w naskórek należy wypełnianie kwasem hialuronowym. Jakie zabiegi przeprowadzane są z kwasem hialuronowym? […]
Piękna twarz po zabiegach z kwasem hialuronowym

Powiązane wpisy