Dach balastowy podstawą do założenia zielonego dachu

Dachy zielone to rozwiązanie, które coraz śmielej stosowane jest na wielu budynkach szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich. Bardzo dobrą podstawą do założenia zielonych dachów są dachy balastowe. 

Różnica między tradycyjnym dachem a dachem balastowym

Dachy balastowe są wariantem dachów płaskich. Dachy balastowe zbudowane są z kilku warstw. Jedną z nich są membrany dachowe. Cechą, która jest najbardziej charakterystyczna dla dachów balastowych jest to, iż żadna warstwa – również membrany dachowe – nie są ze sobą połączone na stałe czy przytwierdzone do podłoża. Membrany dachowe mocuje się używając kotew, bez konieczności naruszania jakiejkolwiek warstwy. Tego typu pokrycia dachowe mają mnóstwo zalet. Wszystkie warstwy przy konstrukcji dachu przytrzymują płyty gresowe, kamienne lub ziemia. To właśnie jest balast, od którego pochodzi nazwa tego pokrycia dachowego. Pokrycia dachowe nie związane z podłożem, w których jako balast została użyta ziemia, mogą zostać wykorzystane do założenia zielonego dachu. 

Dlaczego warto założyć zielony dach?

Pokrycia dachowe, które zostały obsadzone roślinnością poprawiają panujący w ich otoczeniu mikroklimat. Zielone dachy zatrzymują dużo wilgoci, chronią dach przed nagrzewaniem się podczas upałów, ale także przez niskimi temperaturami. Dzięki nowoczesnym membranom dachowym, dachy można zamienić w skwery i parki. 

Osoby, które zainteresowane są tematem dachów balastowych zachęcamy do przeczytania także naszego innego tekstu, w którym także poruszamy ten temat.

Następny wpis

Kupujemy designerskie sofy

wt. kwi 2 , 2019
Nowoczesne meble wybierane są ostatnio bardzo chętnie. Coraz więcej osób rezygnuje bowiem z tradycyjnego wystroju mieszkania. Chętnie stawiamy na chociażby styl loft, który wymaga zastosowania odpowiednich mebli. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że modne sofy oferuje coraz więcej sklepów meblowych. Pojawia się jednak pytanie, gdzie szukać designerskich mebli. […]
Kupujemy designerskie sofy

Powiązane wpisy