Początki działania firmy zwykle nie są proste. Obowiązków jest wiele, przeciwieństwa piętrzą się na każdym kroku, wydatków nie ubywa, bo zaraz po pokryciu jednych kosztów pojawiają się inne. Zarządzanie biznesem uświadamia, że istnieje duża dysproporcja pomiędzy teorią i praktyką.
Jednym z większych problemów na starcie jest organizacja firmowej floty. Przeważnie nie ma większych szans na leasing operacyjny, a w niektórych branżach trudno funkcjonować bez firmowego auta. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem mogą się okazać auta na abonament.
Auto firmowe w abonamencie
Wynajem długoterminowy aut dla firm to usługa zdobywająca dużą popularność. Przewiduje ona wypożyczenie auta i użytkowanie go przez czas trwania umowy. Pojazd nadal jest własnością wypożyczalni, ona też ponosi koszty związane z jego ubezpieczeniem. Firma decydująca się na najem długoterminowy może jednak wykorzystywać pojazd dokładnie w taki sposób, jaki jest najbardziej potrzebny.
Najważniejszym dokumentem jest w takim przypadku umowa wynajmu. To właśnie zawarte w niej ustalenia decydują też o tym, czy wynajem długoterminowy aut można uznać za rzeczywiście dobre rozwiązanie. Informuje ona nie tylko o zasadach najmu, ale i o ewentualnych dodatkowych opłatach. Przeważnie koszty takie ponosi się doprowadzając do uszkodzenia samochodu, bywa jednak i tak, że umowa określa też miesięczny limit kilometrów, którego nie powinno się przekraczać.
Komu opłaca się najem długoterminowy?
Jak już wspomniano wynajem długoterminowy aut jest skierowany przede wszystkim do tych firm, które nie mają szans na leasing operacyjny albo zakup za gotówkę. Propozycja jest jednak ciepło przyjmowana także przez te podmioty, które korzystają z samochodu jedynie okazjonalnie. Nad najmem długoterminowym warto zastanowić się także wtedy, gdy firma potrzebuje pojazdu prestiżowego, a jego częsta zmiana jest niejako oczekiwana przez klientów.