Co to jest zachowek i komu przysługuje?

W prawie funkcjonuje tak zwany przepis prawa do zachowku, dzięki któremu członkowie rodziny wykluczeni z prawa spadkowego, mogą ubiegać się o rekompensatę, zwaną dalej zachowkiem. Kancelaria prawna i porady prawne Lublin, pomogą w zrozumieniu tego pojęcia oraz w odzyskaniu należytej części majątku. Zachowek to nic innego jak pewnego rodzaju rekompensata za nieuwzględnienie osób z rodziny w spadku. W takiej sytuacji osoba wykluczona ze spadku pozbawiona prawa do niego może ubiegać się o częściową rekompensatę, która należy się wszystkim osobom dziedziczącym po zmarłym.

Komu przysługuje zachowek po zmarłym?

Według kodeksu cywilnego zachowek przysługuje małżonkowi, rodzicom spadkodawcy oraz tak zwanym zstępnym. Porada prawna Lublin może rozjaśnić sytuację prawną każdej osoby, która ubiega się o rekompensatę po spadku. W przypadku śmierci bliskiej osoby z rodziny, jeżeli jesteśmy powołani do dziedziczenia z ustawy, nawet jeżeli zostaliśmy wykluczeni z testamentu, możemy ubiegać się o zachowek po zmarłym. Nawet jeżeli rodzina twierdzi inaczej my mamy prawo sądzić się, aby uzyskać, choć niewielką część spadku, jaki wedle prawa nam się należy.

Testament po osobie zmarłej a zachowek

W chwili kiedy umrze ktoś bliski, najpierw sprawdzamy, czy pozostał po tej osobie testament, w którym zostało wyraźnie wskazane kto jest spadkobiercą określonej części majątku. Jeżeli ktoś z rodziny zostaje wykluczony w testamencie, może wystąpić do sądu o obalenie testamentu bądź o tak zwany zachowek, będący rekompensatą za wykluczenie ze spadku. Spadkodawca w niektórych przypadkach może wydziedziczyć nawet z zachowku konkretnego spadkobiercę, pod warunkiem że spełnia ona kryteria kodeksu cywilnego działając na jego szkodę.

Następny wpis

Co to jest zasiedzenie i w jakich okolicznościach można je otrzymać?

czw. sty 19 , 2023
W prawie polskim istnieje pojęcie zasiedzenia gruntu rolnego bądź innej działki, przez to rozumiemy opłacanie podatków oraz użytkowanie danych gruntów przez okres wielu lat, mimo że nie jest ona jego własnością. Porady prawne Lublin, bardzo często są wykładnikami zasiedzenia, które zazwyczaj dotyczy nieruchomości, w tym również gruntów rolnych. W rzadszych […]
Co to jest zasiedzenie i w jakich okolicznościach można je otrzymać?

Powiązane wpisy