Jakie zalety mają dachy balastowe?

Dachy balastowe to nazwa stosowana w odniesieniu do dachów, w których membrany dachowe przykrywa się kolejnymi warstwami. 

W jakim celu wykonywane są te dachy?

Dachy balastowe są odmianą dachu płaskiego. Dachy balastowe składają się z kilku warstw, ale żadna z nich – także membrany dachowe – nie są ze sobą połączone ani też na stałe przytwierdzone do podłoża. Przy konstrukcji dachu membrany dachowe oraz pozostałe warstwy przytrzymuje balast; jako obciążenie wykorzystywane są płyty kamienne, żwir czy ziemia. Użycie ziemi sprawi, że dach balastowy będzie można zamienić na zielony dach. Dzięki temu, że pokrycia dachowe układa się bez użycia elementów mocujących, ich wykonanie jest proste i szybkie. Pokrycia dachowe o konstrukcji balastowej mają mnóstwo zalet; warto aby rozwiązanie to było stosowane jak najczęściej. 

Jakie korzyści ma dach balastowy?

Wykonując pokrycia dachowe balastowe nie ma dziurawi się żadnej warstwy izolacyjnej dachu, w efekcie nie tworzą się mostki termiczne. Dach jest świetnie chroniony przed wilgocią – to kolejny plus dachów balastowych. Warstwa balastowa chroni także dach przed nadmiernym nagrzewaniem się; w efekcie latem w mieszkaniach panuje większy komfort termiczny. Plusem dachów balastowych jest także to, że można obsadzić je roślinnością. 

Wszystkich, które zainteresował temat dachów balastowych zachęcamy do przeczytania naszego poprzedniego artykułu, w którym dużo miejsca poświęciliśmy korzyściom, które przynoszą zielone dachy. Dachy te powstają na dachach balastowych.